Viduramžiai LT edukacinės programos ne tik pagilina moksleivių istorijos dalyko žinias, bet ir lavina vaizduotę, kūrybiškumą, leidžia gyvai prisiliesti prie istorijos. Edukacijas veda atkurtais istoriniais kostiumais ir šarvais dėvintys edukatoriai, naudojamos atkurtos ginklų ir šarvuotės rekonstrukcijos. Edukacinių programų turinys ir metodai, remiantis Bendrosiomis programomis, yra pritaikyti 1 – 4 kl., 5 – 8 kl. ir 9 – 12 kl. mokiniams. Siūlome tris istorinių laikotarpių edukacines programas:
Riterija Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje
Susipažinkite su XIV – XV a. karyba, gyvai pažvelkite į riterių kasdienybę ir jų karo meną. Edukacinė programa pagilins žinias apie Vytauto Didžiojo laikais susiformavusį LDK riterijos luomą, kuris savo visuomenine padėtimi ir funkcijomis niekuo nesiskyrė nuo Vakarų Europos riterijos.
Programoje dalyvaujantys riteriai – LDK bajoras ir kryžiuotis – įkurs tikrą mažą viduramžišką karo stovyklą: pastatys ekspozicijos stendus su viduramžiškais ginklais ir šarvuote, iškels heraldines riterių vėliavas. Ekspozicijoje naudojami atkurti ginklai, skydai, šarvai ir vėliavos. Riteriai papasakos apie riterių kasdienybę, pareigas ir teises, supažindins moksleivius su viduramžiškų ginklų valdymo ir kautynių technika, išsamiai papasakos apie kiekvieno ginklo panaudojimo ypatumus.
Moksleiviai ir patys aktyviai dalyvaus edukacinėje programoje – matuosis šalmus ir šarvuotę, ims į rankas įvairius ginklus ir skydus, pajaus jų svorį. Moksleiviai taip pat bus įtraukti į riteriškus žaidimus, leidžiančius lengviau suprasti XIV–XV a. kario kasdienybę.
Edukaciją taip pat galima užsisakyti ir per Kultūros Paso programą: https://www.kulturospasas.lt/kulturines-edukacijos/2261
Bajorija ir karybos menas Abiejų Tautų Respublikoje
Edukacinė programa pagilins moksleivių žinias apie XVII a. savo galybės viršūnę pasiekusią Abiejų Tautų Respubliką, papasakos apie to meto karybos ypatumus, leis gyvai pažvelgti į jos karių kasdienybę ir jų karo meną.
Programoje dalyvaus du XVII a. Abiejų Tautų Respublikos kariai – husaras ir muškietininkas. Su savimi jie atsiveš ne tik pasakojimus apie didingą mūsų istorijos laikotarpį, bet ir gyvosios istorijos atributų ekspoziciją – šarvus ir šalmus, kardus ir muškietas, ietis ir alebardas. Husaras ir muškietininkas papasakos apie šlovingiausius Abiejų Tautų Respublikos istorijos puslapius, to meto karių kasdienybę, išsamiai papasakos apie kiekvieną atsivežtą ginklą ir pademonstruos kovimosi juo ypatumus.
Programos metu moksleiviai ne tik klausysis karių pasakojimo, tačiau ir patys bus įtraukti į XVII a. karių kasdienybę atspindinčius žaidimus. Muškietininkas surengs tikrus rikiuotės mokymus, atspindinčius XVII a. glaustose rikiuotėse kariavusios pėstininkijos kasdienybę.
Edukaciją taip pat galima užsisakyti ir per Kultūros Paso programą: https://www.kulturospasas.lt/kulturines-edukacijos/2365
Dvaro kultūra Europoje ir LDK
Edukacinės programos metu moksleiviai išvys autentiškai atkurtus istorinius kostiumus, kuriuos vilkėjo to laikmečio kilmingi bajorai ir jų damos. Edukatoriai pademonstruos moksleiviams dvaruose šokamus šokius ir papasakos, kokių dvaro etiketo taisyklių privalėjo laikytis kilmingieji. Kiekvienas programos šokis – atskira dvaro kultūros miniatiūra, padedanti geriau susipažinti su dvaro gyvenimu.
Edukacinė programa sudaryta iš dviejų dalių. Pirmoje programos dalyje edukatoriai supažindins moksleivius su dvaro kultūra, pasitelkdami šokio ir kostiumo istoriją, pademonstruos pačius šokius ir pamokys dvaro etiketo taisyklių. Antroje dalyje moksleiviai bus pakviesti patys išbandyti šokių žingsnelius ir pasimokyti mandagių dvaro manierų. Moksleivių mokymui parinkti nesudėtingos choreografijos autentiški dvaro šokiai, kuriuos, vadovaujant įgudusiems ir didelę patirtį turintiems šokėjams, galima lengvai išmokti.
Edukaciją taip pat galima užsisakyti ir per Kultūros Paso programą: https://www.kulturospasas.lt/kulturines-edukacijos/2377